פלורה בסנט פטרסבורג

ריקי שחם מדריכת טיולים

השבוע לפי היומן הייתי צריכה להדריך קבוצת מטיילים במוסקבה ובסנט פטרסבורג. אך הגיעה המלחמה הנוראה באוקראינה (שמשום מה פחות ופחות מסקרים אותה באמצעי התקשורת) וטרפה את כל הקלפים.  וכך נגנז הטיול היפה שתכננתי. 

בכל טיול יש גולת כותרת  מבחינתי, משהו שאני רוצה ונרגשת במיוחד לראות. הפעם היתה זו היצירה פלורה של רמברנדט הרמנזון ואן ריין (1606 – 1669), הצייר ההולנדי המהולל. 

היצירה בגודל 125 ס”מ × 101 ס”מ צוירה באמסטרדם, בתקופה שבה האמן הצעיר חווה הצלחה מוקדמת. הוא התחתן עם ססקיה ואן אוילנבורך, בת למשפחה אמידה ומכובדת, אהובתו והמוזה שלו ביוני 1634. 

באותה השנה רמברנדט צייר את ססקיה במספר דמויות מהמיתולוגיה היוונית והרומית, עבודה זו מתארת ​​את ססקיה כפלורה, אלת האביב והפרחים הרומית. 

היא עומדת במקום חשוך דמוי מערה, מביטה לעבר הצופה, עטופה בתחפושת אקזוטית בגוונים ירוקים של משי וסאטן עם רקמת כסף, עם שרוולים תלויים ארוכים ומעטפת כחולה, ועונדת עגיל פנינים גדול. יש לה כיסוי ראש פרחוני על שערה הארוך, כולל צבעוני “שבור” צבעוני. היא גם נושאת מטה מקושט גם בעלים ופרחים.

ידה מונחת על בטנה התפוחה, המרמזת שהיא נושאת ילד בקרבה. 

לרמברנדט וססקיה נולדו ארבעה ילדים, הם חיו יחד באושר רב במשך שמונה שנים, עד למותה בטרם עת. 

ייתכן שהציור פלורה של רמברנדט שאבו השראה מסוימת מציור פלורה מאת טיציאן, שהוחזק אז באוסף של אלפונסו לופז, שגריר ספרד באמסטרדם.

שלכם בידידות,
ריקי שחם 

 

8 thoughts on “פלורה בסנט פטרסבורג

  1. מדהיםץ אפשר לראות בציור פרחים מהתקופה של רמברנדט, למשל הצבעוני השבור הנדיר שתלוי מעל האוזן.

  2. ריקי יקרה, שמחה להתוודע לתמוה יפיפיה זו. מודה לך ביותר. לא אשכח לעולם את הטיול שעשינו באיטליה. זו איטליה אחרת מזו שהכרתי עד אז. מקווה שנתראה בקרוב לטיולים נוספים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *