ט״ו באב

ריקי שחם מדריכת טילים

ט”ו באב הוא יום האהבה העברי הרשמי של ישראל. על פי המסורת, ביום זה גדול כוחן של תפילות לזיווג, מועד המסמל פיוס ונחמה ומהווה יום של שמחה ושל בשורות טובות.

לפי כתבי ההיסטוריה, בנות ירושלים היו לובשות בגדי לבן שאולים (על מנת שלא לבייש את אלו שידן אינה משגת רכישת בגד לבן) ויוצאות לכרמים למצוא שידוך. גם מי שכבר מצא לעצמו בן/בת זוג כלבבו/ה במהלך ט״ו באב נהוג לשמח את בני הזוג ולתת להם מתנות.

לכבודו של ט״ו באב המתרחש עלינו לטובה בסוף השבוע הקרוב, רציתי לספר לכם על נסיעה קרבה לאוסטריה, למיטיבי ושוחרי האומנות שבינינו. 

אוסטריה היא אמנם מדינה קטנה יחסית אבל ידועה כאחת המדינות היפות בעולם, מדינה אשר הוציאה תחת ידיה גאונים רבים וביניהם וולפאנג אמדאוס מוצרט, פרנץ שוברט, זיגמונד פרויד, סטפן צוויג, יוזף רות, לודוויג ויטגנשטיין, גוסטב קלימט ועוד אמנים, מוזיקאים, סופרים ופילוסופים שהשפיעו על התרבות המערבית בת ימינו.  

נופיה ההרריים והמושלגים, עריה הציוריות, העשירות בתרבות וכפריה היפים, הפכו את אוסטריה ליעד תיירותי מוביל בקיץ ובחורף. 

היא מחולקת לתשע מדינות, אנחנו נבקר בחמש מהן: וינה, קרינתיה, טירול, זלצבורג ואוסטריה התחתית וננסה על פני עשרה ימים, לשלב כמה שניתן בין התרבות בערים היפות והטבע המושלם.  נקדיש מספר ימים לעיר הבירה וינה, על מבניה הקלאסיים ומוסדות התרבות המפורסמים, משם נמשיך לחבלים היפים זלצבורג וטירול בהן עיירות מקסימות כמו עיירת הנופש באדן והעיר הרומנטית אייזנשטאט. לא נפסח על אתרי טבע עוצרי נשימה כמו מפלי קרימל ועוד. 

התמונה שלמעלה נקראת חג ונוס (1636 – 1637) מאת פטר פאול רובנס מסמלת את השיחרור שבאהבה. 

חג זה הוא פולחן לאפרודיטה, סביבה רוקדים נימפות וקופידונים מכונפים ואין כמו רובנס כדי להעביר באמצעות מכחולו עוצמה אקסטטית של חופש הנשמה והגוף. 

התמונה מוצגת במוזיאון לתולדות האמנות שבוינה, אחד המוזיאונים החשובים והמוכרים בעולם לתולדות האמנות הממוקם בסמוך לרובע המוזיאונים שבעיר. נבקר במוזיאון זה הכולל אוסף יצירות עצום מהעת העתיקה עד המאה השמונה עשרה שמקורו באוסף המלכותי של הקיסרות ההבסבורגית. 

ט״ו באב שמח בתקווה שיביא עימו רוחות של פיוס בעזה.
שלכם בידידות,
ריקי שחם

5 thoughts on “ט״ו באב

  1. שלום ריקי
    אשמח לפרטים נוספים לגבי הנסיעה לוינה.
    אנא שלחי לי את הטלפון שלך לכתובת המייל.

  2. אשמח לשמוע מה בתוכנית שלך בהמשך השנה. אני בארצות הברית בסוף חודש אוגוסט. ואשמח מאד לטייל איתך באירופה בעקבות הציירים הגדולים.

  3. היי ריקי, האם מתוכננת בקרוב עוד נסיעה לאוסטריה? אם כן אשמח לדעת.
    סיורי אומנות איתך נשמעים לי חוויה מרתקת!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *