אלגורייה של אהבה

ריקי שחם מדריכת טיולים אוהבת אמנות

ביום ראשון אנחנו טסים ללונדון, אנגליה. 

אני מודה שאני נרגשת ביותר, חלפו למעלה משלוש שנים מאז ביקרתי בעיר האהובה והמעניינת הזו. לאחר הנחיתה בנמל התעופה היתרו, נצא בשעות הצהריים אל העיר ונהנה מאחר צהריים חופשי. למחרת בבוקר, נשים את פעמינו אל הגלריה הלאומית, הממוקמת בצידה הצפוני של כיכר טרפלגר.

המוזיאון מציג כ-2,300 יצירות אמנות מהמאה ה-13 ועד שלהי המאה ה-19. אוסף המוזיאון שייך לכלל הציבור הבריטי, והכניסה למוזיאון אינה כרוכה בתשלום (המבקרים מתבקשים לתרום למוזיאון את דמי הכניסה).

הציור ״אלגורייה של אהבה״ הוא מהציורים המפורסמים במוזיאון זה, מעשה ידיו של אַניוֹלוֹ בְּרוֹנְזִינוֹ (1503-1572), צייר פלורנטיני ידוע, שימש כאמן החצר של קוזימו דה מדיצ’י, דוכס טוסקנה, שליט הנסיכות החזקה ביותר באיטליה בשעתו, פירנצה. ברונזינו הוא מהראשונים בהיסטוריה לצייר פורטרטים של שליטים ומשפחותיהם.

הציור מתוארך לשנת 1545 ובמרכזו האלה אפרודיטה בסצנה אינטימית עם ארוס, בייצוג המסמל אהבה גשמית.

זהו אחד הציורים המורכבים והאניגמטיים ביותר של ברונזינו. הוא מכיל סבך של מסרים מוסריים, המוצגים בתמונה מינית מפורשת. ונוס, אלת האהבה, גונבת חץ מאשפת החיצים של בנה קופידון כשהיא מנשקת אותו על שפתיו. קופידון מלטף את חזה של ונוס, ישבנו החשוף נדחף החוצה בצורה פרובוקטיבית כשהוא מחזיר לה נשיקה ומנסה לגנוב את הכתר שלה.

המסכות מימין למטה, לרגליה של ונוס מרמזות שהיא וקופידון מנצלים את התאווה כדי להסוות הונאה. 

הדמות האוחזת בראשה והמייללת משמאל עשויה להיות ייצוג לרגש הקנאה; הילד המפזר ורדים ודורך על קוץ יכול לסמל את האיוולת ווהנאה הכרוכות באהבה הרומנטית; היצור בתוך פנים הציור, בעל פני הפורצלן של ילדה, מגלם את ההונאה. ולבסוף דמות הגבר הקירח והמזוקן, הכמו חובק את כולם מלמעלה – זהו אבא-זמן המכונף הודף דמות שהיא ייצוג של ה״שיכחה״.

תמונה זו ככל הנראה נשלחה למלך צרפת פרנסיס הראשון, כמתנה מקוזימו הראשון דה מדיצ’י, שליט פירנצה.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

 

8 thoughts on “אלגורייה של אהבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *