נערה עם עגיל פנינה

ריקי שחם מדריכת טיולים ואמנות

60 קילומטרים בלבד מפרידים בין אמסטרדם להאג. בניגוד למה שחלק מהאנשים חושבים, יש בהאג הרבה מה לראות ולעשות. עם אוכלוסייה של כחצי מיליון נפש, זוהי העיר השלישית בגודלה בהולנד לאחר אמסטרדם ורוטרדם. בעיר נמצאים מוסדות השלטון ההולנדי וכן מוסדות מרכזיים של האו”ם: בית הדין הפלילי הבינלאומי, בית הדין הבינלאומי לצדק ובית הדין הפלילי הבינלאומי. בנוסף לכך מלך הולנד יושב כאן, משרדים ממשלתיים.

העיר מלאה בהיסטוריה, הרבה מוזיאונים וגלריות לאמנות, ואינספור הזדמנויות בילוי. ממוקמת קרוב לים הצפוני (שם תמצאו את אתר הנופש סכוונינגן על חוף הים), היא הייתה ביתם של אמנים הולנדים בולטים רבים שללא ספק נמשכו אל אוויר הים, הרחובות הרחבים הנעימים של העיר, הכיכרות והטיילות האלגנטיות והמרווחות ופרברי המגורים האטרקטיביים.

מוזיאון המאוריץ (Mauritshuis) היפה, בית מגורים מונומנטלי אך אלגנטי שנבנה בסגנון קלאסי בשנת 1641, משמש כאחד המוזיאונים החשובים ביותר בהאג. מבין יצירות האמנות החשובות ביותר במוזיאון הן שיעור האנטומיה של רמברנדט; מבטו של ורמיר על דלפט; מבטו של ג’ייקוב ואן רויסדאל על הארלם; וקינה של רוג’יר ואן דר ווידן, יצירת מופת של ציור ימי הביניים. 

אך הבולטת ביותר מבין כל יצירות המופת הרבות של המוזיאון היא נערה עם עגיל פנינה או ילדה חובשת מצנפת, ציור השמן מאת הצייר ההולנדי יאן ורמיר. 

הציור צויר במאה ה-17, בערך בשנת 1665. הנערה הצעירה, היא הדמות היחידה מבין יצירותיו של ורמיר, אשר צוירה כל כך מקרוב, עד כי אין אפשרות לקבוע אותה באיזה מרחב היא נמצאת. אף כי העגיל נחשב כעגיל פנינה, החומריות ממנה העגיל עשוי אינה ברורה וייתכן כי הוא עשוי מתכת. 

הציור נחשב לאחת מיצירות המופת החשובות של ורמיר ושל אמנות הבארוק ההולנדי. ציור זה זכה מספר פעמים לכינוי ה”מונה ליזה ההולנדית” או ה”מונה ליזה של הצפון”.

אל תוותרו על ביקור בהאג בביקורכם הבא בהולנד.
שלכם בידידות,
ריקי שחם

 

5 thoughts on “נערה עם עגיל פנינה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *