ליל כל הקדושים

ריקי שחם מדריכת טיולים

ליל כל הקדושים או האלווין באנגלית הוא חג עממי בעל שורשים נוצריים הנחגג בליל ה-31 באוקטובר. 

“יום כל הקדושים” המצוין ב-1 בנובמבר, צוין על ידי הכנסיות הנוצריות השונות “חג הקדושים”, כבר במאות הראשונות לספירת הנוצרים, לזכר כל הקדושים ומי שמצאו את מותם בשל אמונתם בנצרות. 

התאריך נבחר, כפי הנראה, בשל קרבתו לחג הפגאני הקלטי שצוין בצפון אירופה ובפרט באירלנד שם האמינו כי בלילה זה עולם הרוחות קרוב ביותר לעולם החיים, ולכן ניתן לראות בו את רוחות המתים. מכשפות ובעלי כוחות על טבעיים אחרים עדיין נזכרים ברחבי אירלנד בשעה שילדים בתחפושות מפחידות שונות סובבים בחוצות ונושאים בידיהם עששיות אופייניות לחג – דלועים מנוקבים שפרצוף מפחיד גולף בצדם האחד ונר דולק מאיר בתוכם.

כפי הנראה, גם מקור המנהג להתחפש בליל כל הקדושים נובע מהחג הקלטי. מחשש שהרוחות ייכנסו באדם, הקלטים התחפשו לרוחות ושדים על מנת לבלבלם. 

 

הציירת המקסיקנית פרידה קאלו ידועה באוסף של 55 דיוקנאות עצמיים. בעוד שעבודותיה הידועות ביותר מציגות את האמנית כמבוגרת, היא גם הציגה את עצמה כילדה בעבודתה “נערה עם מסכת מוות”.

יצירה מוזרה זו מתארת ​​נערה צעירה עומדת מול נוף עקר. בידה היא מחזיקה פרח צהוב יחיד ועל פניה היא חובשת מסיכת גולגולת. שני האביזרים הללו אופייניים ל-Día de los Muertos – או ליום המתים – המקבילה המקסיקנית של ליל כל הקדושים.

הציור המצמרר מניע את הצופה להרהר בנושאים הקשורים למוות ומחייב אותו לצפות אל עתידו הוודאי והקשה לתפיסה. לרגליה של קאלו-הילדה, מונחת מסכה בהמית, ומוסיפה עוד יותר מסתורין לציור המצמרר.

 

היצירה ״ילדה עם מסכת מוות״ צוירה ב-1938 – השנה שלפני גירושיה הדרמטיים מן האמן דייגו ריברה. כמו יצירות רבות שנוצרו בתקופה זו, יצירה זו נוצרה כנראה בהשראת תחושות הבדידות של קאלו. 

“אני מציירת דיוקנאות עצמיים כי לעתים קרובות אני לבד”, הסבירה האמנית המפורסמת.

תוכלו לקחת חלק במסע אל לב חייה הפרטיים של האמנית הסוריאליסטית הגדולה פרידה קאלו על ידי ביקור בתערוכה זמנית במוזיאון גליירה שברובע ה16 בפריז, שם אוסף בן יותר מ-200 חפצים, כולל בגדים, אביזרים, מכתבים, מוצרי קוסמטיקה ותרופות, כמו גם ציורים, תצלומים וסרטים של האמנית שהשפיעה כה רבות על התרבות העכשווית (התערוכה מוצגת עד ה-31 בדצמבר 2022).

שלכם בידידות,
ריקי שחם

7 thoughts on “ליל כל הקדושים

  1. טסה בעוד שבוע לפריז עם הבן שלי שמתחיל סטאז׳ בבבית אופנה. אני בטוח אלך לראות את פרידה קאלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *