חוף סכוונינגן במזג אוויר סוער

ריקי שחם מדריכת טיולים

שלום לקוראיי. ידוע לכל קרוביי וחבריי שהמים הם חלק משמעותי מחיי, כל ערב כשאיני בטיולים בניכר, אני יורדת אל חוף ומטיילת בו, לעיתים בחברה ולעיתים בגפי. מזג האוויר המעט סתווי של אמצע נובמבר במפרץ חיפה, הזכיר לי עבודה נוספת של וינסנט ואן גוך בשם ״חוף סכוונינגן במזג אוויר סוער״.

ציור זה מאוגוסט 1882 מציג את החוף בסכוונינגן, לרגלי הים הצפוני במרחק של כמה קילומטרים מהאג, ביום סוער. 

ואן גוך ציירו במהירות, על חוף הים עצמו באוויר הפתוח, על כן ציור, סביבו רוח חזקה ומנשבת חול שכמעט והעיפה אותו מרגליו. הוא הצליח לגרד את רוב החול שנדבק בציור הרטוב, אבל מקצתו נותר בכל זאת בתוך שכבות הצבע.

הציור הוא תצפית אימפרסיוניסטית על נופי הים בעל גווני אפור ובעל קומפוזיציה המחולקת לשלושה אזורים אופקיים: שמיים אפורים ומאיימים עם עננים כהים וכבדים, הים ירקרק-אפור עם קווים של גלים לבנים המתנחשלים אל החוף, ולבסוף החוף ודיונות החול בגוונים חומים, ועשבים ירוקים. 

על החוף נשות דייגים במטפחות לבנות, צופות בקבוצת גברים עם סוסים ועגלה העומדת למשוך סירת דייגים בחבל המחובר אליה כדי להביאה בבטחה לחוף. 

הציור (34 על 51 ס״מ) אוחסן בבית משפחת ואן גוך, יחד עם עבודות מוקדמות רבות אחרות, והושאר מאחור בעליית הגג כשהמשפחה עזבה ב-1886. הציור התגלגל לרשותו של נגר, סוחר גרוטאות וסוחר טבק. לבסוף עבר בירושה לבתו של האחרון והיא תרמה אותו למדינת הולנד עם מותה ב-1989.

הציור נמצא במוזיאון על שם וינסנט ואן-גוך באמסטרדם. 

שלכם בידידות,
ריקי שחם

 

3 thoughts on “חוף סכוונינגן במזג אוויר סוער

  1. ריקי שחם!! את מדהימה. איזה דברים את מביאה, כל כך מרעננים, מרתקים ומרגשים.
    ציור מופלא של צייר מופלא
    תודה רבה על הבלוג שלך, מחכה לעוד…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *