סזאן, האורות של פרובנס

ריקי שחם מדריכת טיולים

פול סזאן ( 1839 – 1906) הוא צייר צרפתי, אחד מגדולי האמנים הפוסט-אימפרסיוניסטים, יצירתו ורעיונותיו השפיעו על התפתחות האמנות במאה ה-20, ובייחוד על זרם הקוביזם.

סזאן נולד בעיר אקס-אן-פרובאנס למשפחה בורגנית מבוססת. בצעירותו פנה ללימודי משפטים בעידודו של אביו, ששאף שבנו יהיה בנקאי כמוהו, אך נטיית ליבו היתה אמנותית.

“סזאן, האורות של פרובנס” תערוכה המוצגת בימים אלה בפריז, מציעה מסע אל לב היצירות המרכזיות של האמן, בעקבות הגיבור בעבודותיו של האמן – הטבע כפי שהוא מונצח בחבל הולדתו של האמן פרובנס.

דרך מסע נושאי, אינטימי ואינטרוספקטיבי, חושפת התערוכה הסוחפת את המהומה האינטימית של סזאן, את עוצמת הקונסטרוקציות שלו, את יחסו לאור ולצבעים ואת הקשר שלו עם הטבע, שנשאר המודל הגדול ביותר שלו. ההתייחסות של סזאן אל הטבע היא על סף האובססיבית. וגם הצופים בתערוכה שהיא וידאו-ארט ענק המוקרן על קירות המוזיאון, נמצאים שקועים בטבע, עטופים תחת העלווה הגדולה של עצים ויערות, פארקים וגנים שבהם נופשים נחים ומתרחצים בחיק הטבע. 

במהלך שנות השמונים של המאה ה-19 גיבש סזאן את הסגנון המאפיין אותו מכל: הצבע כאמצעי ליצירת פרספקטיבה, וזאת בניגוד לשיטה המקובלת יותר בתקופתו, שיטת האור-צל. 

בציור שבפניכם מוצגת הגירסא שלו ללדה והברבור, ציור שמן משנת 1882. 

הסיפור המיתולוגי הידוע על זאוס שהתאהב בלדה, אשתו של טינדראוס מלך ספרטה ואמה של הלנה היפה מטרויה. במיתולוגיה היוונית ישנן גרסאות מעט שונות למיתוס של לדה והברבור.על פי אוריפידס, זאוס הבחין בלדה בעלת היופי המרהיב, בעת שרחצה בנהר, ערב כלולותיה. זאוס שחשק בה, התחפש לברבור רב יופי ופיתה אותה. 

“לדה והברבור” מאת פול סזאן הוא אחד הנושאים המיתולוגיים המעטים שלו במכלול יצירתו. זו גם אחת היצירות החושניות היותר גלויות של סזאן. לדה מתוארת כשהירך שלה מתעקל בצורה דרמטית, ולחייה סמוקות. מקור הברבור כרוך סביב פרק כף היד שלה.

תערוכה זו מוצגת באטלייה דה לומייר אשר ברובע ה 11 שבפריז, זהו מרכז אמנות ייחודי שבו מוצגות יצירות קלאסיות בתצוגות סוחפות המלוות במוזיקה ובווידאו.

התערוכה מציגה עד ה 18 בדצמבר.
מומלץ בחום. 

שלכם בידידות,
ריקי שחם

 

2 thoughts on “סזאן, האורות של פרובנס

  1. הייתי בתערוכה הזו ביולי ואני ממליצה עליה בחום. חוויה חושית מאד חזקה, שילוב יפה בין הויזואליות המהממת והמוזיקה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *