האגרטל הכחול 

ריקי שחם מדריכת טיולים

האגרטל הכחול הוא ציור שמן על בד משנת 1889 מאת פול סזאן. הקומפוזיציה מתרכזת בדיוק באגרטל המונח על השולחן. 

מיקומו הנוכחי של הציור הוא מוזיאון ד’אורסיי, פריז.

הציור מתאר פרחים באגרטל כחול וכמה פירות על פני השטח. קטעים של שתי מסגרות תמונות נראים ברקע הציור וחיפוי קיר היוצר אלכסון קל על פני התמונה.שולחן עומד בחזית, מוסתר משני קצוות צידי התמונה. הקצה התחתון של השולחן נמצא מעט מעל הקצה התחתון של התמונה, והוא כמעט מקביל לציור.

במקום לייצג פרחים בפריחה, סזאן התעניין כאן יותר בחקר הצבע. שוב, הנושא משמש לקידום אחד מהעיסוקים העיקריים שלו כאמן: חקר השפעת האור על אובייקטים, והווריאציות בצבע הנובעות מכך.

הפשטות והפיכחון לכאורה של ציור זה רחוקים מההתרגשות והעושר המצויים בקומפוזיציות הפרחוניות של רנואר. החלל נוצר על ידי משחק חכם של קווים אנכיים ואופקיים, ועל ידי חלוקה שווה של נפחים, בעוד שההרמוניה הכוללת מושגת באמצעות שימוש עדין בהצללות שונות. 

״טבע דומם” (Still life) הוא נושא באמנות פלאסטית (בעיקר בציור), העושה שימוש בתיאור אובייקטים יומיומיים שונים כגון צמחים ופרחים, פירות, פריטי מזון, כלי בית וכדומה. 

כעשר שנים קודם לכן, סזאן כבר צייר טבע דומם רבים עם פרחים, אבל הוא מוסיף כאן אלמנט חדש: תפוחים, הבולטים בצבעם, ומזכירים את ציורי טבע דומם עם פירות שהם הרבה יותר נפוצים ביצירתו מציורי פרחים. יש שאומרים שסזאן הסביר את בחירתו: “אני מוותר על פרחים. הם קמלים מהר מדי. פירות אמינים יותר”. ללא ספק, חיבור שני הנושאים העשיר את הציור הזה.

מזכירה לכם את תערוכת הווידאו ב Atelier des Lumières שבפריז המוקדשת לסזאן אשר מציגה עד ה-18/12.

שלכם בידידות,
ריקי שחם 

3 thoughts on “האגרטל הכחול 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *