אדוארד הופר

ריקי שחם מדריכת טיולים

שנה אזרחית טובה לכולכם. איך ביליתם את השנה החדשה?

את שלי ביליתי עם כל בני משפחתי האהובים ב״תפוח בגדול״. כן ״ניו יורק ניו יורק״, העיר האינסופית שלא נחה לעולם. אני מודה שהטיסה הארוכה תמיד מרתיעה אותי אבל כשאני כבר אחרי התורים של ההגירה בנמל התעופה, נכנסת למונית הצהובה, החיוך מתפשט לאיטו על הפנים וההתרגשות הזורמת בגוף אינה דומה לדבר. 

 ניו יורק היא תמיד כל מה שניתן לדמיין ואף יותר מזה. 

העיר המגוונת הזו בנויה מחמישה רבעים המהווים יחידות מנהליות ראשיות שלה, אך גם איזורים שונים מאד זה מזה, בעלי צביון ואופי שונים לחלוטין. הרבעים הם מנהטן, ברוקלין, קווינס, ברונקס וסטטן איילנד. 

בלתי אפשרי להקיף חוויות של שבועיים בניו-יורק, זהו ללא ספק ביקור שלא ישכח לעולם. 

גורדי השחקים של מנהטן, המוזיאונים של ברוקלין, המעבורת לסטטן איילנד ממנה נשקף קו החוף המרהיב של מנהטן ופסל החירות, גן החיות המרשים ביותר בברונקס ומוזיאון התמונה הנעה בקווינס (מוזיאון אשר מתמחה בטכנולוגיה ובהיסטוריה של הקולנוע, חוויה בלתי נשכחת לילדים).

האטרקציות לתייר הן כה מגוונות, מסלולי הטיול לא נגמרים וכמובן חיי התרבות והלילה השוקקים.

בחרתי להתמקד דווקא בתערוכה של אדוארד הופר במוזיאון וויטני לאמנות אמריקאית או בקיצור “הוויטני”, מוזיאון לאמנות מודרנית ואמנות עכשווית הממוקם במנהטן. האוסף הקבוע של המוזיאון מכיל למעלה מ-12,000 יצירות אמנות מודרנית במדיות שונות. 

עבור אדוארד הופר, ניו יורק הייתה עיר שהתקיימה בתודעה וגם על המפה, מקום שהתעצב דרך חוויה חיה, זיכרון ודמיון קולקטיבי. זו הייתה “העיר האמריקאית שאני מכיר והכי אוהב” אמר. העיר ניו יורק הייתה ביתו של הופר במשך כמעט שישה עשורים (1908-67), תקופה שמתפרשת על כל הקריירה הבוגרת שלו. במהלך חייו עברה העיר התפתחות אדירה – גורדי שחקים הגיעו לגבהים שוברי שיא, אתרי בנייה התרוצצו על פני חמשת הרובעים, ואוכלוסיה מגוונת יותר ויותר פרחה. 

התיאורים של הופר את ניו יורק הם בעיקר לא מאוכלסים, הוא התנער מקו הרקיע האייקוני של העיר ומציוני הדרך הציוריים, כמו גשר ברוקלין ובניין האמפייר סטייט, אלא במקום זאת, הופר הפנה את תשומת לבו למבנים הבלתי מוזכרים שלה ולפינות המרוחקות יותר שלה. הוא נמשך להתנגשויות של חדש וישן, ציבוריים ופרטיים שתפסו את הפרדוקסים של העיר המשתנה. 

ניו יורק של אדוארד הופר משרטטת את תחושת ההיקסמות המתמשכת של האמן מהעיר, וחושפת ניו יורק שהיא ביטוי של הופר עצמו לא פחות משהיא תיעוד של העיר סביבו.

התערוכה מוצגת עד ה-5 במרץ 2023. אל תפספסו.

שלכם בידידות,
ריקי שחם  

5 thoughts on “אדוארד הופר

  1. תערוכה מדהימה, הייתי בה בדצמבר, צייר ענק, מעביר את תחושת הבדידות באופן עוצמתי כל כך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *