גני טיבולי

ריקי שחם מדריכת טיולים

במרכזה של קופנהגן, נמצאת ההשראה לפארקי השעשועים של דיסני: פארק השעשועים המפורסם טיבולי אשר הוקם בשנת 1843.

באופן מסורתי, הפארק פתוח בתקופה שבין תחילת אפריל לסוף ספטמבר, אולם הפארק פתוח גם בתקופה שלקראת חג המולד וגם בתקופה הצמודה לליל כל הקדושים.

הסיפור שמאחורי היווסדו של הפארק מעניין ביותר. 

המייסד גיאורג קרסטנסן, שכנע את המלך כריסטיאן השמיני ביתרונותיו של מקום שכזה בכך שלחש לו ש”כשאנשים נהנים, הם לא חושבים על פוליטיקה”. המלך הקצה לו, תמורת 945 כתרים בשנה, כ-61,000 מ”ר של קרחון מחוץ ל״נמל המערבי״ של קופנהגן. עד שנות ה-50 של המאה ה-20 הייתה טיבולי אפוא מחוץ לעיר קופנהגן, בעוד שכרגע ועם התרחבותה של העיר, נמצאים גני טיבולי בליבה (עם השנים, הוקמו ליד טיבולי, בניין העירייה, התחנה המרכזית ועוד).

מאז היווסדו, הפארק עבר תהפוכות רבות ומתקנים שונים נבנו ונהרסו אולם המראה הכללי של טיבולי נשמר לאורך זמן, וגם הכניסה הראשית המפוארת לא שינתה את מיקומה מאז הבנייה ב-1843 והיא מוארת בכ-115,000 נורות, מבטיחה שלא משנה באיזו תקופה בשנה, טיבולי טבולה תמיד בחגיגיות.

השם טיבולי מגיע מהעיירה טיבולי באיטליה שבה ממוקמת הווילה של אדריאנוס ובה נבנתה ה״ווילה ד’אסטה״ בשנת 1550, המהווה את הדוגמה הטובה ביותר של גני הרנסנס.

טיבולי זוכה לכ-4 מיליון מבקרים בשנה, מה שהופך אותה לאטרקציה המובילה של דנמרק. 

בקיץ 1951 ביקר וולט דיסני בגני טיבולי והם היוו מקור השראה לפיתוח דיסנילנד בקליפורניה.

בפארק ישנם כיום 27 אטרקציות כולל רכבת הרים מעץ, מספר קרוסלות, מכוניות מתנגשות, סירות, אולם מראות, פנטומימה, בובות ותיאטראות באוויר הפתוח, שפע של מסעדות ובתי קפה, גינות פרחים עם אלפי סוגי פרחים ועוד. בערבים מתקיימים בפארק מופעים מיוחדים, ומשחקי אור ומים. פעמיים בשבוע ובאירועים מיוחדים מתקיימים מופעי זיקוקים.

הפארק מפורסם ברחבי העולם ויש שיגידו שזו האטרקציה המפורסמת ביותר בקופנהגן. בחג המולד, טיבולי הופכת לארץ פלאות מעוטרת בצורה אקסטרווגנטית.

אני וקבוצה של מטיילים ניסע לקופנהגן היפה בחודש אפריל. לפרטים נוספים, מוזמנים ליצור קשר.
שלכם בידידות,
ריקי שחם

2 thoughts on “גני טיבולי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *