שאטו דה פונטנבלו

ריקי שחם מדריכת טיולים

דר׳ איזבל שאזאר, מדריכת הטיולים שלנו בשאטו פונטיינבלו

טירת פונטנבלו (או ארמון פונטנבלו) היתה מיושבת על ידי כל מלכי צרפת מהמאה ה-12 עד המאה ה-19,  פירוש השם “מעיין המים היפים”. 

ממוקמת כ-50 ק״מ בלבד מפריז, המקום המיוער והשליו משך אליו את מלכי צרפת לתפוס קצת שקט וליהנות מאוויר צח בחיק הטבע. 

על פי עדויות, במקום שכן מבצר למן המאה ה-12 לספירה. במתכונתו הנוכחית הארמון מוכר החל מהמאה ה-16, בתקופת מלכותו של פרנסואה הראשון. פרנסואה נודע כמי ששיפץ והרחיב את טירות המלכות של קודמיו בעמק הלואר וכן את הארמונות והטירות של פריז וסביבותיה, תוך היעזרות באדריכלי ואומני הרנסנס האיטלקיים. טירת פונטנבלו הייתה ללא ספק מפעל הבנייה החשוב ביותר מבחינתו, והוא הפכה לארמון מגוריו המועדף.

בזמן המהפכה הצרפתית, תכולת הטירה הוחרמה, ונמכרה יחד עם אוצרות רבים, למטרת “מימון צורכי האומה” והארמון הריק שימש אנשי צבא. 

נפוליאון היה המשחזר הגדול של טירת פונטנבלו, שאותה ריהט מחדש לחלוטין לאחר המהפכה תוך 19 ימים בלבד. לאחר שהחזיר את הטירה לחיים, הוא קרא לה “מעון המלכים האמיתי”. דירותיו הפרטיות משמשות היום מוזיאון המוקדש לו ומגלמות את העבר הקיסרי הזה בהיסטוריה הצרפתית. 

ריקי שחם מדריכת טיולים

ביקור בפונטנבלו של היום יאפשר הצצה, טובה יותר מכל מקום אחר, באורח החיים של המלוכה הצרפתית. ניתן יהיה לראות יצירות מופת של הרנסנס בהזמנת פרנסואה הראשון, חללי פנים מעודנים של מארי-אנטואנט, הדירה הטקסית של נפוליאון הראשון, הטעם האקסטרווגנטי של נפוליאון השלישי תוך כדי התוודעות למגורי הנופש האינטימיים של ריבוני צרפת וחצרותיהם.  

כמה עשרות מהחדרים (יש במקום 1500 חדרים) פתוחים לקהל, והם מעבירים תחושה של עושר עצום: מסדרונות ענק ללא קצה נראה לעין, תקרות בגובה ארבעה מטרים מצוירות על ידי מיטב הציירים (לאונרדו דה וינצ’י בכבודו ובעצמו נמנה עם המציירים שם), המעוטרות בפיתוחי עץ וזהב, רהיטי קטיפה, וילונות סאטן ומשי ועוד. 

ממוקם רק שעה אחת דרומית לפריז, היער העצום הזה של יותר מ-22,000 דונם של טבע בתולי, מציע מגוון מדהים של נופים, מורשת טבע נהדרת שיש לגלות אותה בכבוד ובאדיבות. הטבע הזוהר והרגיש הזה הוא הזמנה לטייל בהרים או בארצות רחוקות הודות למגוון נופיו, החי והצומח שלו: תוהו ובוהו סלעי ונקודות תצפית, בריכות מים, מרחבי חול, יער שופע – ובקיצור לא פלא שמלכי צרפת בחרו לבנות במקום את אחוזת הציד שלהם.

ריקי שחם מדריכת טיולים

היער התפרסם ברחבי העולם ונתן השראה ליצירותיהם של אמנים רבים מאז המאה ה-19 אשר נמשכו לכאוס הסלעי שלו על צורותיו המגוונות, האורות והמרחבים הרבים שלו. לא בכדי הפך הכפר הסמוך ברביזון, לכפר אומנים מפורסם בו בחרו את משכנם הציירים הפרה-אימפרסיוניסטים הרבים שחיו בו.

מנגד, הטיפוגרפיה של המקום מחוספס והסלעים הרבים שלו הופכים אותו גם למקום הנודע בספורט הטיפוס.

הקדישו יום שלם לביקור בטירה היפה הזו ובסביבותיה. 

שלכם בידידות,
ריקי שחם

 

 

 

4 thoughts on “שאטו דה פונטנבלו

  1. אני מטיילת בפריז במהלך השבועיים הראשונים של חודש יולי, מאמצת את כל ההמלצות שלך. סידרת לי את הטיול. תודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *