״טירת היפהפיה הנמה״

לורן דה פורט, מדריכת הטיולים שלנו בטירה זו

טירת ד’אוסה (בצרפתית: Château d’Ussé) היא טירה הממוקמת בקצה יער שינון ומשקיפה על עמק האנדר שבמחוז אנדר ולואר, צרפת. זו אחוזה פרטית הפתוחה למבקרים, היא שייכת לדוכס השביעי מבלאקאס.

הטירה בנויה על קצה קצהו של יובל האינדרה, יובל מנהר לואר, ממוקמת 33 ק”מ מערבית לעיר טור.

ריקי שחם מדריכת טיולים

הסופר הצרפתי שארל פרו ביקר לעיתים קרובות בטירה והיה אורח קבוע בה. טירת ד’אוסה היא זו שהביאה לו את ההשראה לטירה, המפורסמת במראה הציורי והשלו שלה, כשכתב את גרסתו למעשייה ״היפהפיה הנמה״. הטירה הייתה גם אחת מכמה מהטירות שהיוו השראה לוולט דיסני ביצירת סרטיו. הטירה מכילה פסלי שעווה של הדמויות הראשיות מתוך סצינות משמעותיות בסרט. הטירה טובלת בתוך יער שינון (Chinon), בדיוק כפי שתיאר וולט דיסני בסרטו הידוע.

הטירה הלא מוכרת יחסית לקהל הישראלי, נבנתה במאה ה-11 על ידי השליט הנורמני של אוסה. היא נהרסה ונבנתה מחדש במהלך המאה ה-15 על-ידי ז’אן החמישי דה בוייל, גנרל בצבאו של שארל השביעי שהפך לאדון של אוסה ב-1431.

לטירה מגדלים גותיים, גגות רעפים הכחולים כהים וגנים שעיצב מתכנן הגנים המפורסם של ארמון וורסאי, אנדרה לה נוטר (Le Nôtre). הטירה מבחוץ נראית כימי ביניימית אולם כשנכנסים לחצר ניתן לראות שחלקים רבים ממנה נבנו במאה ה17. באורח נס הטירה לא נפגעה בזמן המהפכה הצרפתית ולכן ניתן למצוא בה רהיטים ויצירות אומנות מהמאות ה-17 וה-18.

ריקי שחם מדריכת טיולים
תערוכת תלבושות תקופתית ברחבי הטירה

הטירה יפיפיה מבפנים ובה ניתן לראות גרם מדרגות לולייניות מפורסם, שטיחי קיר מבריסל מהמאה ה-16, ארון פלורנטיני עם מגירות סודיות מהמאה ה-17, משובץ שיש ואבנים יקרות. אוסה סווגה כאנדרטה היסטורית בשנת 1931 על ידי משרד התרבות הצרפתי.

כיום, טירת ד’אוסה נותרה בית מגורים פרטי. הדוכס מבלאקאס ומשפחתו מתגוררים שם ומשגיחים על המקום הקסום הזה שממשיך למשוך אליו 200,000 תיירים מדי שנה. תוכלו לקרא עליה עוד בלינק הזה.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

ריקי שחם מדריכת טיולים

 

5 thoughts on “״טירת היפהפיה הנמה״

  1. אני פריקית של עמק הלואר והטירות היפות שבו. את זו איני מכירה ושמחתי מאד על ההמלצה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *