טירת אנז׳ה

אסטל שיזוני תלוו אותנו בסיור בטירת אנג׳ה ובמסע הקצר שנעה בעיר אחר כך.

אני ממשיכה לסקור את היפות שבטירות עמק הלואר והפעם הרשו לי לספר לכם על אנז׳ה. 

אנז’ה (Angers) היא עיר הנמצאת דרומית מערבית לפריז במחוז Maine-et-Loire. זו העיר ה- 20 בגודלה בצרפת, ואחת מן הערים היפות והעתיקות שבה, עם אטרקציות תיירותיות מרשימים כגון קתדרלת Saint Maurice וכמובן טירת אנז׳ה (Château d’Angers), טירה ענקית בגודלה מן המאה ה- 13.

הטירה ממוקמת באופן אידיאלי על צוק המשקיף על נהר מיין, המיקום האסטרטגי משך אליו מתיישבים הרבה לפני ימי הביניים. המבנים העתיקים ביותר במיקום זה מתוארכים לתקופות פרהיסטוריות. גם הגאלים הקימו שם התיישבות בצורה ולאחר מכן הרומאים התמקמו בה והקימו שם את לב העיר העתיקה.

ריקי שחם מדריכת טיולים

סיפורים רבים על אצולת צרפת לדורותיה כרוכים בטירה זו. אתמצת ואכתוב שלואי התשיעי בנה את הטירה הנוכחית במאה ה-13 ואילו הדוכסים מאנז’ה הפכו אותה לבית מגורים מפואר במאות ה-14 וה-15. הדוכסים רבי העוצמה, כינו אותה טירת פלר דה ליס (Fleur de lys) ובנו בה מבנים מפוארים בסגנון גותי. הם היו חובבי אמנויות, והזמינו יצירות כמו השטיח הענק של האפוקליפסה, המספר את סיפורה של האפוקליפסה. בתקופתם שקקו בטירה חיי חצר פורחים. 

לאחר מלחמות הדת במאה ה-16, הטירה נהרסה ונבנתה שוב והוסבה לכלא. במהלך מלחמת העולם השנייה, עמדה הטירה לשירות חיל המצב והתחמושת הצרפתי. 

כיום, שאטו אנז׳ה הפכה לריאה ירוקה של צמחייה: גינות רחבות ידיים, גן ורדים, כרמים, המקום הפך סמל לחדשנות גננית.

הטירה שהוכרזה כאתר מורשת לאומי, מקדמת בברכה יותר מ-260,000 מבקרים בשנה להם היא מציעה אירועים ומופעי בידור לאורך כל השנה. בטירה מוצג השטיח של האפוקליפסה אותו שהפך ליצירת מופת מוגנת לפי אונסק”ו.

אם עד עכשיו כל הטירות עליהן כתבתי היו טירות שנבנו ברוח הרנסנס, הרי שהטירה הזו היא ימי ביניימית שנשמרה כמעט במלואה ומספקת הזדמנות ייחודית להכיר טירות מבוצרות מהתקופה.

ממליצה בחום.
שלכם בידידות,
ריקי שחם

 

3 thoughts on “טירת אנז׳ה

  1. ביקרתי שם ב2017
    אנז׳ה היא עיר ימי-בינמית מדהימה
    בכלל עמק הלואר זה מקום חלומי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *