Château de Langeais

ריקי שחם מדריכת טיולים

ג׳ורג׳ט לנטאל, מדריכת הטיולים שלנו בטירת Langeais

אני ממשיכה לתור את האוצרות החבויים בעמק הלואר. 

והפעם טירת Langeais, טירה מתקופת הרנסנס, שנבנתה על ידי לואי ה-11 בשנת 1465, בעיירה הצרפתית Langeais, באזור מרכז-ואל דה לואר. הטירה נבנתה על שטח של טירה מבוצרת עתיקה מסוף המאה ה-10 ומהווה את אחת הטירות העתיקות ביותר בעמק הלואר. 

הטירה ממוקמת בנקודה אסטרטגית, כעשרים קילומטרים במורד הזרם מהעיר טור, על צוק סלעי התלוי, על הגדה הימנית, של נהר הלואר, על גבול מחוז אנז’ו ומחוז בלואה: בזכות מיקומה על מחשוף סלעי בין הלואר ליובלו ה-Romer, התאפשר מהטירה לשלוט על הדרך הנמתחת לאורך הגדה הימנית של הנהר. המבנה המבוצר היה מצויד בחומה כבירה, מגדלי שמירה, תעלה רחבת ידיים ועוד. למעשה, זוהי אחת הטירות המבוצרות האחרונות בעמק הלואר. מי שמגיע מוקדם או עוזב מאוחר יכול לראות את הגשר הנגיש היחיד שנותר בצרפת הפותח והסוגר את שטח הטירה. 

הטירה היא דוגמה מצוינת לארכיטקטורה מסוף תקופת ימי הביניים, המאופיינת בגגות הגבוהים, ובארובות המונומנטליות המפוסלות היטב, ייחודיות בכל צרפת.

ריקי שחם מדריכת טיולים

הטירה רחוקה מלהיות רק שריד מהעבר, אלא מציגה שיחזור נאמן של הרהיטים והאמנות שנמצאו פעם בחדרים, בובות בלבוש תקופתי וסיורים מודרכים שמביאים את העבר לחיים לנגד עיני המבקרים. ברגע שחוצים את הגשר, מתקבלת תמונה למטיילים של טירה מרוהטת ועשירה המעוטרת בשטיחי קיר ואביזרים המשחזרים את אורח חייהם של האדונים בסוף ימי הביניים/ בשחר הרנסנס. 

האירוע המשמעותי ביותר בחיי הטירה היה הנישואים המלכותיים של צ’ארלס השמיני עם אן מבריטני, ב-6 בדצמבר 1491. הדוכסית הצעירה הייתה אז רק בת 14 ונישואיה סימנו את סוף עצמאותה של דוכסות בריטני והתמזגותה עם צרפת. 

כמה מילים על האירוע ההיסטורי המעניין הזה: אן דה ברטן הפכה ליורשת העצר של דוכסות בריטני עם מות אביה פרנסואה השני, בשנת 1488. ירושה זו העניקה לה פופולריות רבה בקרב נסיכי אירופה שביקשו את ידה, כדי לשים את ידם על דוכסות בריטני. מקסימיליאן מאוסטריה, בנו של קיסר האימפריה הרומית הקדושה, נישא לדוכסית אן על ידי מיופה כוח. אולם מלך צרפת שארל השמיני, פותח במתקפה נגד דוכסות בריטני, ומאלץ את הדוכסית אן לבטל את נישואיה. בית המשפט של צרפת מכריז מיד על נישואיו של צ’ארלס השמיני עם אן. עם זאת, האפיפיור טרם הכריז על ביטול הנישואין למקסימיליאן ולכן הטקס התקיים ביחידות, הרחק מהפאר וההדר האופיינים לחתונה מלכותית. על ידי נישואיה למלך צרפת, מתחייבת המלכה הצעירה גם להינשא לריבון החדש, אם צ’ארלס השמיני ימות מבלי שהביא לעולם יורש זכר. ואכן המלך נפטר שבע שנים לאחר נישואיהם ואן נישאה לבן דודו, לואי ה-12.

עם השנים, לאנגאה נותרה רכושו של כתר צרפת, שלעתים ניתן כפיצוי או כפרס למי שהמלך היה חפץ ביקרו. במהלך המהפכה הצרפתית, כמו רבות מן הטירות, הטירה נבזזה ובחלקים אף נהרסה.  

בתחילת המאה ה-19, הטירה הגיעה לידיים פרטיות וב-1886 קנה אותה ז’אק זיגפריד והציל אותה מחורבן. זיגפריד היה איש עסקים וחובב אמנות צרפתי, אשר שיקם את פנים וחוץ הטירה במשך כמעט עשרים שנה. בשנת 1904, ז’אק זיגפריד נתן את שאטו דה לאנגאה לממשלת צרפת. 

הטיול בגני הטירה מזמן אף הוא רגעי התפעלות מהירוק וממגוון הפרחים המטופחים וכן מרפסת שהיא נקודת תצפית אל נהר הלואר. 

שלכם בידידות,
ריקי שחם

ריקי שחם מדריכת. טיולים

3 thoughts on “Château de Langeais

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *