שאטו שאומון-סור-לואר

ריקי שחם מדריכת טיולים

איסאבל סאלו היא מדריכת הטיולים שלנו בעמק הלואר

חודש אוגוסט בפתח, שדה התעופה בן-גוריון, לפי נתוני רשות שדות התעופה מארח השנה בחודשי הקיץ 9.2 מיליון נוסעים. כאשר שיא הנוסעים הצפוי הוא בחודש אוגוסט. 

בסיפורינו היום, הפרק האחרון בסדרת ״עמק הלואר״, טירה אשר אינה מוכרת כלל לקהל הישראלי וחבל. 

מדובר באחת הטירות הקסומות ביותר שעל גדות נהר הלואר, שאטו שאומון-סור-לואר (Château de Chaumont-sur-Loire).

ריקי שחם מדריכת טיולים

פחות מ-200 קילומטרים דרומית לפריז, בין העיירות טור ובלואה, מסתתר אוצר של שירה, נווה ירק טבעי, בנוי על צוק המתנוסס 40 מטרים מעל הנהר הלואר הפראי, דומיין דה שאומון-סור-לואר, נבנה לראשונה במאה ה-10, על ידי הרוזן של בלואה, כדי להגן על בלואה מפני התקפותיו של הרוזן של אנז’ו. 

בשנת 1465, לואי ה-11 הרס את המבצר כדי להעניש את פייר ד׳אמבואז על כך שהתקומם נגד הכוח המלכותי. כמה שנים מאוחר יותר, ב-1469, חנן המלך את פייר ד’אמבואז, והחזיר לו את האדמה ותרם כספים לשיקום הטירה.

הטירה הייתה רכושה של המלכה קתרין דה מדיצ’יס, שאילצה את יריבתה דיאן דה-פואטייה, פילגשו של המלך אנרי השני להחליף את הטירה בזו של שנונסו, כפי שכתבתי לפני מספר שבועות. 

במאה ה-18 אירחה הטירה כמה מכוחות ההשכלה הבולטים ביותר שפעלו בצרפת: מאדאם דו שאטלֵה, וולטר ואחרים. 

מאז 1992, הטירה מארחת את פסטיבל הגנים הבינלאומי שמהווה מעבדה ליצירה עכשווית בתחום הגנים ועיצוב הנוף ברחבי העולם. הפסטיבל מחייה את אמנות הגנים ומעניין את הציבור ואת אנשי המקצוע על ידי הצגת פרחים חדשים, חומרים חדשים, רעיונות וגישות חדשניות. הגיוון, היצירתיות והאיכות של הפרויקטים סייעו לבסס את המוניטין העולמי של הפסטיבל, שהפך לאירוע שאי אפשר לפספס עבור הצגת עבודות של דור חדש של מעצבי נוף.

 Domaine de Chaumont-sur-Loire פתוח בין אפריל לאוקטובר לביקורים בטירה ובשטחיה. 

הטירה היא המחשה הן לארכיטקטורה ההגנתית של התקופה הגותית והן לארכיטקטורה האסתטית של הרנסנס. בין השטחים המעוצבים שלו נטועים ארזים בני מאות שנים. מרכז האמנות והטבע באחוזה מציע לוח זמנים עשיר של אירועי תרבות ומארח מיצבים של אמנים עכשוויים, לצד תערוכות של צלמים מפורסמים.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

ריקי שחם מדריכת טיולים

 

3 thoughts on “שאטו שאומון-סור-לואר

  1. כל טירה יפה יותר מרעותה.
    איך אפשר לבחור מהן הטירות הכי יפות אם רוצים לשבץ אותן בביקור בן יוים אחד?

    1. רומי יקרה,
      אם זהו ביקורך הראשון בעמק הלואר וברשותך רק יום אחד להקדיש לביקור בטירות, אני ממילצה לך על ביקור ב-Châteaux Chambord, Chenonceau, Cheverny. זה סוג של טיול בסיס שאורך יום אחד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *