הפארק הלאומי אקסמור

ריקי שחם מדריכת טיולים

בטיול היפה הזה ליוותה אותנו אגנס צ׳סטרנין

את היום הרביעי שלנו (והלילה) בטיולנו לדרום-מערב אנגליה הכפרית, הקדשנו במלואו לפארק הלאומי אקסמור המשתרע על פני שני המחוזות דבון וסומרסט. 

בין אם זה הליכה בעקבות אתרים היסטוריים, צפייה בחיות בר, סוסי הפוני הפראיים והנוף הירוק המתגלגל או שיטוט באחו הירוק והאינסופי, יש הרבה דברים לעשות באקסמור.

גם בלילה, המקום הפראי הזה הוא אתר תיירותי יוצא דופן – שמורת השמיים האפלים הראשונה באירופה ואחד המקומות הבודדים בבריטניה שבהם ניתן ליהנות משמים בהירים וזרועי כוכבים.

מוכנים? אז נתחיל !

עזבנו את בריסטול מוקדם בבוקר ושמנו פעמינו לכפר העתיק ביותר בשמורת הטבע אקסמור ואחד הכפרים העתיקים ביותר באנגליה שנקרא דאנסטר.

הכפר המעניין הזה של ימי הביניים באנגליה, ספוג מורשת, בליבו נמצא עדיין שוק צמר וחוטים במבנה עץ מתומן ומרשים בן 400 שנה. זו היתה נקודת מסחר של המאה ה-17 עבור צמר ובדים וביקור בתוך השוק הוא סוג של נסיעה בזמן לימים רחוקים.

משם המשכנו לטירת דאנסטר, טירה מבוצרת אשר נבנתה במאה ה-11 על ראש גבעה תלולה הנקראת הטור, לאחר הכיבוש הנורמני. לטירה גנים תלויים ומדורגים מהם נשקף נוף מרהיב. ביקרנו גם בטחנת המים ההיסטורית שעדיין פועלת. 

את ארוחת הצהריים סעדנו בפיקניק כפרי על אחת ממדשאות הטירה, משקיפים על הירוק המלבלב שמקיף מכל עבר.

ריקי שחם מדריכת טיולים

משם המשכנו לספארי בעקבות חיות הבר וסוסי הפוני הייחודים של אקסמור. הפוני הללו הם ילידי בריטניה והם מסתובבים בה כבר אלפי שנים. לאחר שהמספרים התמעטו עד כמעט הכחדה סביב מלחמת העולם השנייה, נעשו מאמצים גדולים לשמר את סוסי הפוניֿ, ‘פראיים’ במובן זה שהם חופשיים לשוטט בעדרים כרצונם. בקרנו במרכז פוני אקסמור, ארגון צדקה נפלא המוקדש לקידום והגנה על סוסי הבר האלה, שם קיבלנו הסבר על חייהם. בספארי שלנו, זכינו גם לראות בין השאר איילים, חזירי בר, סנאים, ציפורים נדירות.

ריקי שחם מדריכת טיולים

ב״עמק הסלעים״ זכינו לראות עיזים פראיות שחיות זה אלפי שנים על ומסביב לשולי המצוק, הן עוזרות לשמור על הנוף עם הרגלי המרעה שלהם. לפי האגדה ״עמק הסלעים״ היה פעם ביתה של טירת השטן. יום אחד, הוא חזר הביתה ומצא את נשותיו חוגגות עם השכנים. אז הוא הפך את כל נשותיו לאבן! לא אני ארצה להרוס את התעלומה, אך סביר להניח שעמק הסלעים נוצר במהלך עידן הקרח. 

משם המשכנו אל רכבת קליף לינטון ולינמות’ שהיא אחד הדברים הטובים ביותר לעשות באקסמור, ללא ספק.

הרכבת ההיסטורית הזו פועלת ברציפות מאז שנבנתה בשנת 1890. היא עושה מסע תלול מכפר הדייגים לינמות’ לעיירה הוויקטוריאנית הקטנה לינטון, אשר בראש הגבעה. הרכבת נבנתה כדי להעביר נופשים ויקטוריאנים למעלה הגבעה ללינטון על מנת לחסוך מהם טיפוס במעלה השביל המפותל התלול. הרכבת בנויה משני קרונות המחוברים בכבל פלדה, העולים ויורדים במצוק ונסיעה בה היא הזדמנות להתפעל מהנופים המרהיבים של קו החוף של אקסמור הנחשפים לעין תוך כדי הנסיעה כלפי מעלה.

לאחר מכן הגענו לאכסניה שלנו ולאחר ארוחת הערב והברנדי המקומי ששתינו לקינוח – התחילה האטרקציה המשמעותית ביותר של היום – צפייה בשמיים זרועי הכוכבים הנפרשים מעל הפארק בשעות הלילה. 

ריקי שחם מדריכת טיולים

טיפסנו לנקודה הגבוהה ביותר של אקסמור ב-Dunkery Beacon, שם פגשה אותנו המדריכה עם מספר טלסקופים. חוויה מיסטית מעין כמותה להימצא לבד ביקום הענק הנפרש מעל, רק אנחנו, השמיים האפלים והכוכבים. 

אגב אקסמור גם מארחת את פסטיבל אקסמור אפל שמיים מדי שנה. במהלך הפסטיבל, ניתן ליהנות מפגישות של צפייה בכוכבים, סדנאות אומנויות ואומנות בנושאי חלל, וטיולי לילה. ממליצה בחום. 

שימרו על עצמכם.
שלכם בידידות,
ריקי שחם

 

1 thought on “הפארק הלאומי אקסמור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *