שיר הלל לטבע

במסלול הקסום הזה תלווה אותנו מדריכת הטיולים אנאבל סמיט.

היום בשישי שלנו, אנחנו ממשיכים את הטיול שלנו בדורסט. 

מחוז דורסט הוא שיר הלל לטבע, לעוצמה של הים כשהוא מתנגש עם מצוקי האדמה והיום שלנו מוקדש כולו להיזכר כמה יפה העולם בו אנו חיים.  

ריקי שחם מדריכת טויולים

פתחנו את הבוקר בפורטלנד – האי פורטלנד הוא הנקודה הדרומית ביותר של חוף היורה. מבודד ומחוספס, מפורסם באבן הגיר שלו. בקצה הסלעי של האי, ממוקם המגדלור ההיסטורי הצבוע באדום-לבן אשר נבנה כדי להנחות ספינות החולפות במים מסוכנים המקיפים ובמקביל משמש כסימן דרך לספינות המנווטות את דרכן בתעלת למאנש.  

שני המגדלורים המקוריים, הידועים כיום בשם Old Higher Lighthouse ו Old Lower Lighthouse, נבנו לראשונה ב-1716, נבנו מחדש ב-1869, והוצאו משימוש לאחר השלמת המגדלור הנוכחי שהושלם ב- 1906.

מגדלור פורטלנד ביל העכשווי מתנשא לגובה של 41 מטר, ובו מרכז מבקרים פתוח לציבור. טיפוס ב-153 המדרגות לראש המגדלור הבטיח לנו נוף בלתי נשכח.

ריקי שחם מדריכת טיולים

משם המשכנו לטירת קורף, ביצורים הניצבים מעל הכפר בעל אותו השם. הטירה נבנתה על ידי ויליאם הכובש, ומתוארכת למאה ה-11. זו אחת הטירות המוקדמות ביותר באנגליה שנבנתה לפחות בחלקה באמצעות אבן בעוד מרבית הטירות נבנו אז מאדמה ועץ. בשנת 1572, טירת קורף עזבה את השליטה של הכתר כאשר אליזבת הראשונה מכרה אותה לסר כריסטופר האטון. סר ג’ון בנקס קנה את הטירה בשנת 1635, והיה הבעלים שלה במהלך מלחמת האזרחים האנגלית. בזמן שבנקס נלחם בלונדון ובאוקספורד, אשתו, ליידי מרי בנקס, הובילה את ההגנה על הטירה הנצורה. הטירה נהרסה בשנת 1646 במהלך מלחמת האזרחים האנגלית. היום חורבותיה הדרמטיות של טירת קורף, השוכנות על פסגה נמוכה בין הגבעות המתגלגלות, הן מראה מרשים ועדות נוכחת של מאורעות היסטוריים חשובים בממלכה האנגלית.

ריקי שחם מדריכת טיולים

לאחר הסיור בין שרידי הטירה, ביקרנו בכפר השכן, הידוע בשל מבני הקוטג’ עשויי האבן הייחודיים למקום, בתי הקפה החמודים וכן כמה חנויות וגלריות עצמאיות נהדרות.

לאחר ארוחת הצהריים בכפר האנגלי הישן הזה, המשכנו לעבר תצורות הגיר הידועות בשם ״סלעי הארי הזקן״ בקצה הדרומי של מפרץ סטודלנד. זהו אחד מציוני הדרך המפורסמים ביותר בחוף הדרומי והוא מהווה חלק מאתר המורשת העולמית של חוף היורה ומנוהל על ידי הקרן הלאומית.

לפני אלפי שנים, סלעי הארי הזקן היו מקושרים על ידי שורה של גבעות קירטון שנשחקו במהלך עידן הקרח האחרון. ישנן מספר תיאוריות לגבי היכן קיבל הארי הזקן את שמו. יש אומרים שהוא נקרא על שם פיראט מקומי מפורסם (הארי פאי) או על שם השטן. המסלול המוביל להארי הזקן פופולרי בקרב הולכי רגל ורוכבי אופניים, יש בו שטחי דשא פתוחים המשקיפים על מצוקי החוף.

אנחנו לקחנו את אחד מטיולי הסירה העוברים ליד תצורות הסלע ולאורך חוף היורה והשקפנו על המקום בו המים נפגשים עם הסלעים מתוך הים. 

בשעות אחר הצהריים המאוחרות יותר הגענו לעיר פול Poole – עיר חוף ונמל ימי בדורסט ובה אוכלוסייה של 151,000 איש. השימוש הקדום ביותר בנמל העיר מתועד במאה ה-12 והגיע לשיאו במהלך המאה ה-18, עת היה אחד הנמלים העמוסים ביותר בבריטניה. במלחמת העולם השנייה, פול הייתה אחת מנקודות היציאה העיקריות לנחיתות נורמנדי.

פול הוא אתר נופש תיירותי, המושך אליו מבקרים מכל העולם והוא מציע עשרות פעילויות שונות – בים וביבשה. את אחה״ץ בחרנו לבלות בטיול ברחובות העיר העתיקה והקסומה ומשם המשכנו לנמל העיר. העיר פול היא ביתו של הנמל הטבעי הגדול ביותר באירופה, עם נקודות עיקריות שחובה לבקר בהן כולל חוף רציף היסטורי וחופים יפים, לרבות חוף Sandbanks המפורסם בעולם.

הרציף ההיסטורי של פול מלא בהמולה היומיומית של רציף פעיל והומה. לאורך קו המים והרחוב התחתון פזורות חנויות עצמאיות וייחודיות. לא ויתרנו על מרכז המולטימדיה המצליח להחיות את ההיסטוריה העשירה של המקום, כולל מאבקים בין פיראטים וסירות סוחרים שנמשכו מאות שנים.

בפוסט הבא – היום השביעי, חזרה ללונדון ומשם טיסה לישראל.
להתראות בקרוב.
שלכם בידידות,
ריקי שחם

1 thought on “שיר הלל לטבע

  1. דורסט הוא מקום בו נהגתי לטייל בסופי שבוע מדי פעם, עת הייתי סטודנט בלונדון. כמה יפה שם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *