לונדון בעקבות ג׳יימס בונד

ריקי שחם מדריכת טיולים

בסיור זה תלווה אותנו אוליביה וואלס, שחקנית המתמחה בתיאטרון בלשי

מגיבור ספרותי אלמותי אחד למשנהו. והפעם הצצה לסיור בן 4 שעות בכמה מאתריה היפים ביותר של לונדון בעקבות ג׳יימס בונד.

לונדון היא כידוע עיר בעלת אינסוף אפשרויות ולא ניתן להתעלם שנוצרו בה כמה מהדמויות הספרותיות והקולנועיות המפורסמות בעולם. 

סיור נוסף שערכתי בעיר ועליו אני ממליצה בחום רב הוא לונדון בעקבות דמותו של ג’יימס בונד.

דמותו של בונד נוצרה בשנת 1953 על ידי הסופר איאן פלמינג, סוכן ביון ומרגל בעצמו, אשר פרש משירות פעיל ויצר דמות ספרותית ובהמשך קולנועית בצלמו ובהשראת סיפורים מאנשים אשר פגש לאורך שנות שירותו.

בונד, הידוע בכינויו 007, הוא סוכן בשירות המודיעין הבריטי “MI6”. מעבר להיותו הסוכן הטוב ביותר בשירות, הידוע בתושייה שלו, באומץ ליבו, ביכולתו לצאת ממצבים בלתי אפשריים, הוא ידוע לשימצה גם בשל שחצנותו, מרדנותו בחוקים, אהבתו לאורח חיים ראוותני, מכוניות מרוץ, חיבתו לאלכוהול ולנשים יפות. 

ריקי שחם מדריכת טיולים

ספרו הראשון של פלמינג היה “קזינו רויאל”, ומרגע פירסומו זכה לאהדה רבה. במרוצת השנים, 14 הספרים שכתב פלמינג הפכו לסדרת סרטים וזו הפכה את בונד לאחת האייקוניות ביותר שעולם הקולנוע ידע. 

לונדון מלאה באתרים אייקונים שהופיעו בספרי בונד לאורך השנים. חלק מהאתרים האלו הם למעשה אתרי תיירות מרכזיים בלונדון, כמו ארמון בקינגהאם ושכונת נוטינג היל.

הסיור בעקבות בונד אורך ארבע שעות ונקודת ההתחלה היא ווקסהול, ביתו של מטה המודיעין הבריטי הלא הוא ה- MI6, זהו בניין מרשים המשקיף על גשר ווקסהול והוא באמת משמש את מטה המודיעין הבריטי. 

את מטה MI6 ניתן לראות בסרטים רבים מאז הופעת הבכורה שלו בגולדן איי מ-1995. על המסך הוא הותקף בסרטים סקייפול, העולם אינו מספיק וספקטר. 

משם נמשיך צפונה מעבר לגשר ווקסהול לשכונת מייפר כדי להציץ בביתו של איאן פלמינג, הממוקם בכיכר ויקטוריה 16 השוכן בין ארמון בקינגהאם ותחנת ויקטוריה. זה היה בסיסו הלונדוני של פלמינג משנת 1953. נעצור למשקה קצר בבר הדיוקס, אחד המקומות האהובים על בונד, שם שתה את המרטיני המפורסם שלו ״מנוער, לא מעורבב״.

ריקי שחם מדריכת טיוליםבר הדיוקס  Dukes Bar

עוד הליכה קצרה אל עבר נוטינג היל, בדרך על פני הייד פארק אל הקתדרלה היוונית-אורתודוקסית של סנט סופיה על כביש מוסקבה. החלק הפנימי מלא בפסיפסים ביזנטיים מקושטים ומוכפל לכנסיית סנט פטרסבורג, שם נטליה פוגשת את בוריס גרישנקו בגולדן איי.

במרחק הליכה קצר משם נמצא ארמון בקינגהאם, אין תייר בלונדון שלא מבקר בארמון הרשמי של בית המלוכה. מעטים זוכרים שהארמון כיכב בסרט “למות ביום אחר” עת המרגל המהולל מבצע קפיצה מהגג של הארמון, באחת הסצנות המגניבות ביותר בסרטי בונד.

בקצהו של ארמון בקינגהאם נמצא אחד הפארקים המלכותיים של לונדון, פארק סנט ג’יימס. ב״לא זמן למות״ משנת 2021 מדלן סוואן, אהובתו של בונד, חוצה את פארק סנט ג’יימס בדרכה למשרדה. הפארק ממוקם ברובע וסטמינסטר שם נמצא גשר ווסטמינסטר, הגשר הסמוך לבית הפרלמנט ולביג בן ואף על פי שגם אותו אפשר לראות בכמה וכמה מסרטי בונד לאורך השנים, בסרט ספקטר הוא מקבל תפקיד משמעותי עת באחד הקטעים הדרמטיים בסרט הגשר מתפוצץ. שם גם נסיים את הסיור שלנו. 

לסיכום, ג׳יימס בונד מצליח לשקף את המתח בין המסורת למודרניות שמאפיין יותר מכל את לונדון. סיור בעקבות דמותו, מציג את ההיסטוריה העשירה של העיר יחד עם החדשנות והטכנולוגיה המאפיינים אותה וכמובן את המגוון התרבותי והאתני של העיר.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

1 thought on “לונדון בעקבות ג׳יימס בונד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *