מארק רותקו

ריקי שחם מדריכת טיולים

היסטוריונית האופנה שנטל וולייר ליוותה אותנו בביקור זה

בסוף השבוע שעבר הייתי בפריז, ליוויתי משפחה מקסימה בת 4 דורות לטיול בן חמישה ימים ימים לרגל אירוע משפחתי של פעם בחיים. 

אחד המקומות בהם ביקרנו הוא מוזיאון קרן לואי ויטון שהוקם על ידי קבוצת LVMH בשנת 2014. 

המבנה יוצא הדופן תוכנן על ידי האדריכל האמריקאי פרנק גרי, הממוקם ב-Jardin d’Acclimatation, שביער בולון בפריז. מדובר באחד המבנים המרשימים ביותר בעיר, מבנה שעשוי כולו ממשטחי זכוכית ומתכות. אותם משטחי זכוכית, יוצרים גם מראה מיוחד של מפלסים וחללים ייחודיים גם בתוך המבנה כשמוצגים ותערוכות פזורים בכל החללים השונים. 

ריקי שחם מדריכת טיולים

אם שמו של פרנק גרי מוכר לכם, הרי זה בשל היותו אחראי לכמה מהמבנים המפורסמים ביותר בעולם וביניהם מוזיאון גוגנהיים בספרד, מוזיאון הסובלנות בירושלים, אולם הקונצרטים על שם וולט דיסני בלוס-אנג׳לס ועוד.

המוזיאון מוקדש במיוחד לאמנות מודרנית ועכשווית ולדברי קרן לואי ויטון הוא נוסד בשאיפה להיות “מרחב חדש הפותח דיאלוג עם קהל רחב ומציע לאמנים ואינטלקטואלים פלטפורמה לדיאלוג”.

הבניין, משתרע על שטח של 11,779 מ”ר וגובהו עולה על ארבעים מטרים. בסך הכל דרשה הקמת המבנה עבודה משותפת של למעלה מ-40 מהנדסים ולמעלה מ-700 עובדים. כמו כן נוצרו כשלושים פטנטים, במיוחד עבור חיבורים של מפרשי הזכוכית הכפופים להתנגדות רוח חזקה.

ריקי שחם מדריכת טיולים. ריקי שחם מדריכת טיולים

לצד תערוכות גדולות של אמנות מודרנית, המוזיאון מציע תערוכות המוקדשות לדמויות גדולות בעולם האמנות כגון אנדי וורהול וז׳אן מישל בסקיאט. המוזיאון מציע מבט על סצנת האמנות העכשווית בצרפת וברחבי העולם ומזמין אמנים צעירים לאומיים ובינלאומיים לדמיין פרויקט ספציפי עבור הקרן, תוך דיאלוג עם הבניין עצמו.

התערוכה המוצגת בימים אלה היא של ​​מארק רותקו (1903 – 1970) צייר יהודי-אמריקאי, יליד לטביה. 

רותקו היה ממייסדי זרם האקספרסיוניזם המופשט, מונח המתייחס לתנועת אמנות בציור האמריקאי שהתפתחה אחרי מלחמת העולם השנייה וששמה את ניו-יורק על המפה של עולם האמנות המערבי, לאחר שנים רבות בה בירת האמנות הייתה פריז. 

רותקו התבלט בהתמקדותו ברגשות בסיסיים בסגנון ציור שכונה ״שדות הצבע״. הוא נהג למלא את ציוריו על פי רוב במספר קטן של צבעים בולטים, כמעט ללא פרטים גלויים לעין והשתמש במשטחי צבע נרחבים ככלי עיקרי להבעה. יצירתו נחשבת לרוב אקספרסיוניסטית ומופשטת, למרות שרותקו לא הסכים להיכלל תחת תוויות. הוא התעקש שאינו אמן אבסטרקט ושתיאור זה לא מדויק, בדיוק כמו תיאורו כאמן שדות צבע. רותקו טען ש”המטרה היחידה שלי היא לבטא רגשות אנושיים בסיסיים… טרגדיה, אקסטזה, אבדון וכולי..״. עבורו צבע היה “רק כלי” לבטא רגשות אנושיים ודתיים באופן טהור.

אל תוותרו על ביקור בתערוכה זו המוצגת במוזיאון קרן לואי ויטון. התערוכה פתוחה לקהל עד 02.04.24. 

שלכם בידידות,
ריקי שחם

2 thoughts on “מארק רותקו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *