מוזיאון ד׳אורסיי

ריקי שחם מדריכת טיולים

בסיור זה תלווה אותנו אדלין קיסופ, היסטוריונית של האומנות המתמחה באימפרסיוניזם ופוסט אימפרסיוניזם.

עדיין תחת הרשמים של הטיול האחרון בפריז, הפוסט הזה מוקדש למוזיאון אורסיי.

מוזיאון ד’אורסיי הוא מוזיאון לאומי שנחנך ב-1986 בפריז. במוזיאון יש את האוסף הגדול ביותר של ציורים אימפרסיוניסטיים ופוסט-אימפרסיוניסטים בעולם, עם כמעט 1,100 ציורים.
בטרם נוסד המוזיאון, שימש המבנה כתחנת רכבת שנקראה גאר ד’אורסה, המיועדת לקו הרכבת פריז – אורליאן. ב-1939 הופסקה תנועת הרכבות בתחנה, כי רציפיה היו קצרים מדי לרכבות בהן נעשה שימוש. במהלך מלחמת העולם השנייה שימש המבנה כבית מיון דואר.
ב-1977 החליטה ממשלת צרפת להפוך את המבנה למוזיאון. המבנה הותאם ליעודו החדש – זאת, באמצעות בניית כ-20,000 מטרים רבועים של שטחי תצוגה.
ממוקם ברובע השביעי של פריז לאורך הגדה השמאלית של הסיין, הוא ממוקם בתחנת אורסיי לשעבר, שהיתה תחנת רכבת אשר נבנתה על ידי ויקטור לאלו בשנים 1898 עד 1900.

ריקי שחם מדריכת טיולים
המקום נפתח מחדש כמוזיאון אומנות על שלל סוגיה: ציור, פיסול, אמנות דקורטיבית, אמנות גרפית, צילום, אדריכלות וכו’. זהו אחד המוזיאונים הגדולים באירופה לתקופה זו והוא מביא את המבקרים לביקור במאה ה- 19 במלוא הדרה האומנותי.
קומות שלוש ארבע וחמש, הן משכנן של כמה מיצירותיהם האימפרסיוניסטיות ופוסט אימפרסיוניסטיות המפורסמות של אמנים גדולים כמו מונה (מעל 90 מיצירותיו המקוריות של האמן נמצאות כאן בתצוגה קבועה) וואן-גוך. המוזיאון מחולק לחמש קומות, כאשר כל אחת מהן מוקדשת לתקופה אחרת ובה אמנים אשר פעלו בה. למשל בקומת הקרקע נפגוש ביצירות אמנות המוקדמות יותר, המיוחסות לשנים 1848-1871 וביניהם האומן דלקרואה אליו כבר התייחסתי באחד הפוסטים שלי.

ריקי שחם מדריכת טיולים
במוזיאון מוצגים דרך קבע כמה מהציורים המפורסמים בעולם: כפור לבן של קאמי פיסארו, אולימפיה, גברת מוריזו עם זר סיגליות, ארוחת בוקר על הדשא של אדואר מאנה, תפוחים ותפוזים של פול סזאן, שושנות מים כחולות של קלוד מונה,כיתת הריקוד והאבסינת של אדגר דגה ומספר עבודות ידועות של וינסנט ואן גוך – דיוקן עצמי, הסיאסטה, הכנסייה באובר, מבט משבה, האישה האיטלקית, ליל כוכבים מעל הרון, דיוקנו של ד”ר גאשה.

ריקי שחם מדריכת טיולים
לעתים קרובות מוקמות תערוכות מונוגרפיות או נושאיות זמניות הנוגעות ליצירתו של אמן, תנועה או שאלה בתולדות האמנות. באודיטוריום מתקיימים אירועים שונים, קונצרטים, קולנוע, תיאטרון צללים, כנסים ומופעים המיועדים במיוחד לקהל צעיר.
המוזיאון, כמו גם כל המבנים הקודמים לו במיקום זה, לוקחים את שמו מהרציף הסמוך: Quai d’Orsay.
בפוסטים הבאים, נתמקד במספר עבודות המוצגות במוזיאון זה.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *