ציד פרפרים

ריקי שחם מדריכת טיולים

האביב כבר כאן ואיתו עונת הפרפרים. בישראל חיים כ-140 מיני פרפרים אך לא נפוץ לראות במחוזותינו  ילדים עם רשתות קשורות למוט עץ רצים בשדות ללכוד פרפרים.

ציור יפהפה זה של ברת׳ מוריזו משקף את הסביבה השקטה והעשירה אליה השתייכה. הציור מייצג סצנה מהחיים המשפחתיים שלה בבית הקיט המשפחתי והדמויות המיוצגות בו הן אֵדְמָה מוריזו, אחותה של הציירת וברקע שתי בנותיה, ז’אן ובלאנש.

הסצנה מתרחשת, בקרחת יער. בחזית אֵדְמָה, אישה צעירה בשמלה צחה, רדיד שחור וכובע שחור וידיה אוחזות רשת פרפרים. פניה מעט אניגמטיות, חיוכה השובב תואם את נושא הציור: משחק ילדים, רודפים אחרי פרפרים.

בצד השמאלי של הציור, מאחורי עץ קטן, ילדה קטנה עומדת ומביטה באמה. בגדיה שחורים והכובע שלה לבן – הפוך מבגדיה של האם. לצדה, קצת יותר משמאל, אחותה משתופפת בדשא, כשמבטה מופנה הצידה.

ברת׳ מוריזו מציירת בצבעי עולמה שלה. עולם שבו עוברים צללים עדינים של דמויות ארוכות גוף, נשים עם שמשיות פנינה וציד פרפרים.

העדינות של המברשת שלה מביאה נופך של קלילות ואלגנטיות לקבוצת האימפרסיוניסטים. האישיות והאופי שלה הופכים אותה למרכיב מגבש בקבוצת האומנים. במפגשים שהיא מארגנת משתתפים מוזיקאים, ציירים וסופרים.

אולי בגלל שהיא הייתה האישה היחידה שהציגה בקבוצת האימפרסיוניסטים, המבקרים למדו להעניק לה שבחים כנים ומחמאות על ההשראה הפואטית של יצירותיה.

כשברת׳ מוריזו ציירה את ציד הפרפרים ב-1874, כתב אחד המבקרים שיש לה ״ יש חוש מולד ליצירת אור על הקנבס״.

הטווח הכרומטי של הבד מצומצם מאוד (לבן ושחור, חום וירוק) אך יחד עם זאת שמח ומכניס שלווה לקנבס. היבט זה של רכות מאושש על ידי קווי המתאר המטושטשים של הדמויות. בהשפעת האימפרסיוניסטים היא פיתחה את האופן הנטורליסטי הזה.

מבקר אחר כתב על הציור: “הצורות תמיד מעורפלות בציוריה של מאדאם מוריזו, אבל חיים מוזרים מחייה אותן. האמנית מצאה דרך ללכוד את הניצוץ, הזוהר המופק על דברים והאוויר העוטף אותם…הירוק החיוור, האור הזהוב במעורפל, שרים בהרמוניה בלתי ניתנת לביטוי. אף אחד לא מייצג את האימפרסיוניזם עם כישרון מעודן יותר, עם יותר סמכות מאשר מאדאם מוריזו”.

בעומדי מול הציור במוזיאון אורסיי שאלתי עצמי פתאום איפה הפרפרים? הם בלתי נראים ויחד עם זאת נמצאים בכל מקום ומעל הכל. הם מתנפנפים בעיני אֵדְמָה מוריזו ובקצה המכחול של הציירת. זו אולי בעצם ברת׳ מוריזו שרודפת אחרי פרפרים בשמחה וברעננות על הקנבס שלה אפוף אור.

חג חירות שמח.
שלכם בידידות,
ריקי שחם

1 thought on “ציד פרפרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *