ליסבון

ריקי שחם מדריכת טיולים 2

ד״ר קמילה אסטבס, המתמחה בהיסטוריה של פורטגל, תדריך אותנו בטיולנו בעיר ליסבון

בשבוע שעבר ביקרתי לראשונה בחיי בליסבון, בירת פורטוגל והעיר הגדולה ביותר בה וכצפוי, נפלתי בקסם המיוחד של העיר הזו, עליו אנסה לספר לכם. זו היתה בעצם נסיעה לשם חקר העיר, כהכנה לקראת טיולים מתוכננים עם קבוצות אותן אדריך. 

שטחה של העיר ליסבון כ-100 קמ”ר, ובשנת 2021 התגוררו בה 545,923 אלף תושבים, היא ממוקמת במערב פורטוגל, לחוף האוקיינוס האטלנטי.

המרכז ההיסטורי של העיר בנוי על שבע גבעות תלולות, ומסיבה זו חלק מרחובות העיר מאפשרים תנועת הולכי רגל בלבד. העיר ידועה בשני גשריה המחברים בין חלקיה, מעל נהר הטז’ו: גשר דה אבריל וגשר ואסקו דה גאמה, גשר החוצה את נהר הטז’ו ומקשר בין צפונה של העיר ליסבון לבין אזור אלקושטה. הגשר, שנחנך ב-1998, הוא הארוך ביותר באירופה ואורכו הכולל, 17.185 קילומטרים, כולל 11.5 קילומטרים על עמודים ו-4.8 קילומטרים של גשר מיתרים. זהו פלא ארכיטקטוני יפהפה והגשר התשיעי באורכו בעולם.

האקלים בליסבון הינו ים תיכוני, והיא שטופת שמש לאורך רוב ימות השנה.

כאחת הערים העתיקות ביותר במערב אירופה, היא מקום מרגש לבלות בו בהתבוננות במראות המקומיים שאינם דומים לערים אירופאיות אחרות, עם המון מוזיאונים המכסים את ההיסטוריה והתרבות של פורטוגל, שפע של מסעדות פנטסטיות ושכונות יפות שאפשר לחקור. יש משהו לכל אחד בליסבון.

אבל ראשית, קצת היסטוריה…. 

כבר בשנת 700 לפני הספירה, ליסבון יושבה על ידי הקלטים, ולאחר מכן על ידי הפיניקים. יישוב זה נכבש מאוחר יותר על ידי היוונים והקרתגים. אזור ליסבון שנקראה אז אוליסיפו, הצטרף בסופו של דבר לאימפריה הרומית, כמו רוב הערים הגדולות באימפריה המערבית, והייתה מרכז להפצת הנצרות.

בעקבות התפוררות האימפריה הרומית המערבית, היו פלישות ברברים עד שהגיע הכיבוש המוסלמי לעיר בשנת 711, שלטונם ארך כמעט 500 שנה. ההשפעה המוסלמית עדיין ניכרת ברובע אלפאמה, רובע עתיק בליסבון ששרד את רעידת האדמה בליסבון ב-1755: שמות מקומות רבים נגזרים מהערבית והאלפאמה (המחוז העתיק ביותר הקיים בליסבון) נגזר מהערבית “אל- חממה”.

בשנת 1108 פשטו על ליסבון צלבנים נורבגים בראשות סיגורד הראשון בדרכם לארץ הקודש במסגרת מסע הצלב הנורבגי ונכבשה על ידם במשך שלוש שנים. ואז נכבש על ידי האלמורווידים המורים בשנת 1111.

בשנת 1147, אפונסו הראשון מפורטוגל כיתר וכבש מחדש את ליסבון בסיוע אבירים צלבנים. העיר, עם כ-154,000 תושבים באותה תקופה, הוחזרה לשלטון נוצרי. כיבושה מחדש של פורטוגל וכינונה מחדש של הנצרות הוא אחד האירועים המשמעותיים ביותר בתולדות ליסבון. חלק מהתושבים המוסלמים המירו את דתם לקתוליות ורוב אלה שלא ברחו לאזורים אחרים של העולם האסלאמי, בעיקר ספרד המוסלמית וצפון אפריקה. כל המסגדים נהרסו לחלוטין או הוסבו לכנסיות. כתוצאה מקץ השלטון המוסלמי, הערבית המדוברת איבדה במהירות את מקומה בחיי היומיום של העיר ונעלמה כליל.

במהלך המאות האחרונות של ימי הביניים, תחת השלטון הנוצרי, העיר התרחבה באופן משמעותי והפכה לתחנת מסחר חשובה עם ערים בצפון אירופה ובערים הים תיכוניות.

ריקי שחם מדריכת טיולים

רוב המשלחות הפורטוגזיות של עידן הגילוי יצאו מליסבון במהלך התקופה מסוף המאה ה-15 ועד תחילת המאה ה-17, כולל המשלחת של ואסקו דה גאמה להודו בשנת 1498. השנים הבאות של המאה ה-16 החלו עידן הזהב של ליסבון: העיר הייתה מרכז המסחר האירופי בין אפריקה, הודו, המזרח הרחוק ומאוחר יותר, ברזיל, ורכשה עושר רב על ידי ניצול הסחר בתבלינים, עבדים, סוכר, טקסטיל וסחורות אחרות. בתקופה זו נרשמה עלייתו של הסגנון המנואליני השופע בארכיטקטורה, שהטביע את חותמו במונומנטים רבים מהמאה ה-16 כולל מגדל בלם ומנזר ג’רונימוס, שהוכרזו כאתרי מורשת עולמית של אונסק”ו, כדי לכבד את מסעותיו של הנווט ואסקו דה גאמה להודו. 

ב-1 בנובמבר 1755 פגעה בליסבון רעידת אדמה אדירה (שנקראת לפעמים רעידת האדמה הגדולה), ואחריה צונאמי ושריפות שגרמו כמעט להרס מוחלט של העיר. רעידת האדמה עדיין מדורגת כאחת ההרסניות ביותר בהיסטוריה המתועדת. בעקבות אסון זה, ליסבון בנתה את עצמה מחדש.

במהלך מלחמת העולם השנייה הפכה ליסבון לנקודת מוצא לצפון אמריקה עבור אנשים שניסו לברוח מהממשלות הפשיסטיות של אירופה. 

כיום, ליסבון היא מושב הממשלה של פורטוגל, כמו גם המרכז הפוליטי של המדינה.

הביקור שלי בליסבון הגיע לאחר שביליתי כמה ימים בעיר הצפונית של פורטו, כמו גם בעיריית סינטרה הסמוכה. הייתי מוכנה לראות את כל המוזיאונים, לאכול את כל המאכלים הטעימים ולעשות קניות, שכן פורטוגל ידועה בזכות עבודות האומנות שלה.

בפוסט הבא אגיש לכם את הצעתי לארבעה ימים שיהפכו את ביקורכם הבא בליסבון לחוויה בלתי נשכחת.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

 

2 thoughts on “ליסבון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *