מגדל בלן

ריקי שחם מדריכת טיולים

בטיולינו זה תדריך אותנו תושבת ליסבון המתמחה בהיסטוריה של ארכיטקטורת העיר, אגואדה פרננדז

ליסבון זכתה להכרה במהלך השנים האחרונות כעיר טרנדית ומתורבתת, עמוסה בשפע של אטרקציות היסטוריות, אתרי מורשת עולמית של אונסק”ו, אינספור מוזיאונים, חיי לילה תוססים ואוכל ייחודי. אין זה פלא שליסבון הפכה ליעד מרכזי עבור מילוני מטיילים מכל העולם. בליסבון יש בממוצע 300 ימי שמש בשנה ומומלץ לטייל בה בחודשי האביב והסתיו. 

אחד האתרים שאסור לפספס הוא מגדל בלן, אחד מציוני הדרך המפורסמים ביותר של פורטוגל ואחד מאתרי המורשת העולמיים של אונסק”ו. המגדל נבנה כמבצר נגד איומים והתקפות בתחילת המאה ה-16 והפך לאחד מסמלי העיר. המגדל נמצא על גדת הנהר טז’ו ברובע בלן (שמה של העיר בית לחם בפורטוגזית) שבמערב ליסבון בירת פורטוגל. בעת הקמתו ניצב המגדל על אי קטן סמוך לגדה הצפונית של הנהר, אך במהלך השנים האי קרב אל הגדה, ובשעת שפל הוא מוקף ביבשה.

ריקי שחם מדריכת טיולים

הסגנון האדריכלי של המגדל מכונה בשם ״גותיקה מנואלינית״ (על שמו של המלך מנואל הראשון שבמהלך שלטונו בשנים 1495–1521 התפתח הסגנון) או ״גותיקה פורטוגזית״. זהו סגנון קישוטי אדריכלי ייחודי לפורטוגל מתחילת המאה ה-16 הידוע בהידור ובמורכבות של קישוטיו, סגנון היוצר סינתזה בין היבטים של הארכיטקטורה הגותית המאוחרת עם מוטיבים והשפעות מקוריות של הארכיטקטורה הפלטרסקית, המודג’אר, האיטלקית והפלמית. סגנון זה מסמל את המעבר מהתקופה הגותית המאוחרת לרנסנס אך הוא משלב אלמנטים ימיים וייצוג של תגליות ממסעותיהם של ואסקו דה גאמה ופדרו אלברש קברל. האדריכלות המנואלינית מומנה ברובה על ידי רווחים מההכנסות של הסחר עם מדינות אפריקה והודו. אלמנטים שניתן למצוא באדריכלות המנואלינית הם אלמנטים הקשורים לים כגון צדפות ופנינים, מוטיבים בוטניים כגון ענפי דפנה, עלי אלון, בלוטים ואיצטרובלים, קוצים, סמלים של הנצרות כגון צלב מסדר ישו הפורטוגלי (מסדר צבאי ששיחק תפקיד מרכזי במסעות הגילויים ועזר במימונם), קשתות חצי-מעוגלות (במקום קשתות גותיות מחודדות) בדלתות וחלונות, צריחונים חרוטיים, שערים מקושטים עם גומחות ועוד.

מגדל בלן נבנה מאבן גיר לבנה-בז’ מקומית מאזור ליסבון הנקראת ליוז׳.

ריקי שחם מדריכת טיולים

המבנה מחולק לשני חלקים:  מוצב הגנתי בצורת מלבן והמגדל בעל חמש קומות ומתנשא לגובה של 35 מטרים, המעוטר בחבלים מפותלים עשויים אבן וצלב מסדר ישו הפורטוגלי.

הקומה התחתונה במגדל היא בגובה פני המים, שימשה בעבר לשמירת מאגרי נשק ותחמושת. הקומה הראשונה שימשה את מפקדת המבצר, השנייה בעלת מרפסות מקורות בשלושת צדדיה שימשה את המלך. בקומה השלישית שכן אולם שימוע, ברביעית קפלה לתפילות ובחמישית מרפסת תצפית.

ריקי שחם מדריכת טיוליo

המוצב כולל אולם מקורה חלקית בעל קשתות ובו 16 תותחים. בחלקו העליון של המוצב ישנם שישה מגדלי שמירה הנושאים כיפות בסגנון מורי והם מעוטרים בדמויות של בעלי חיים. פרט מעניין נוסף במוצב הוא פסל “מדונה והילד מבלן” (Madonna col Bambino) אשר מציג את מריה הקדושה עם ישו בילדותו. 

אל תחמיצו.
שלכם בידידות,
ריקי שחם

2 thoughts on “מגדל בלן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *