מוזיקת פאדו

Riki Shaham ריקי שחם

לאונורה פריירה היא מוסיקאית פורטגזית.

שמו של הסגנון המוזיקלי, פאדו, מגיע מהמילה הלטינית “פאטום” – גורל. 

מוזיקת פאדו היא הלב והנשמה של פורטוגל עד כי בשנת 2011 הכיר ארגון אונסק”ו בשירת הפאדו כמורשת תרבותית . שום ביקור בפורטוגל לא יהיה שלם מבלי לבקר בבית פאדו. 

נתחיל במעט היסטוריה: מוסיקת הפאדו התפתחה במאה ה-15, יחד עם מגלי הארצות שיצאו לחקור את העולם ופורטוגל הפכה לאימפרייה קולוניאלית ימית שנוצרה בעקבות תגליותיהם של הספנים הפורטוגזים. למעשה פורטוגל הקטנה היתה לחלוצת עידן התגליות האירופי בין המאה ה-15 למאה ה-17. בתקופה זו הפליגו ספניה ברוב האוקיינוסים על פני כדור הארץ והגיעו למרחקים הולכים וגדלים ממולדתם. הנשים הפורטוגליות נשארו מאחור ומצאו דרך להביע את געגועיהן לאהוביהן הספנים אשר יצאו להפלגות ארוכות. 

שירת הפאדו נועדה לבטא את רגש ה“סאודד” Saudade, געגוע עמוק, כמיהה לדבר או לאדם רחוק. הפאדו אינה שירה שמחה, נהפוך הוא. היא ידועה במלנכוליות ובדרמטיות שלה כשהזמר/ת משתהה ומושך את סופי המשפט כדי ליצור אפקט דרמטי.

מוזיקת הפאדו הושפעה גם מתרבות המורים ששלטו בפורטוגל משך 400 שנה (עד המאה ה-12) אך גם ממקצבים ברזילאיים ואפריקאים. 

מוזיקת הפאדו בגרסתה הקלאסית משלבת שירה מלנכולית שמבוצעת על ידי זמרת בליווי שתי גיטרות – אחת מהן גיטרה קלאסית, והשנייה גיטרה פורטוגלית בעלת 12 מיתרים. 

בתי פאדו הם ענף תיירותי ראשי בפורטוגל, כפי שביוון יש את הטברנות, המשלבות בד”כ בין ארוחת ערב לבין הופעה חיה, עם הבדל משמעותי: אלו לא שירים לרקוד איתם על השולחנות, אלא שירים מופנמים המצריכים הקשבה. אנחנו ביקרנו בבית הפאדו Esquina de Alfama, בשכונת אלפמה המקסימה, אך הרחובות מלאים בבתי פאדו וההיצע רב. שימו לב, בעונת התיירות, כדאי להזמין מקום זמן רב מראש.  

מוזיקת הפאדו הייתה פופולרית בפורטוגל אך הזמרת עמליה רודריגז המכונה ״מלכת הפאדו״, הפכה סגנון מוזיקלי זה לפופולרי בכל העולם. על סיפור חייה של עמליה רודריגז, ארחיב בפוסט הבא.

שלכם בידידות,
ריקי שחם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *