עמליה רודריגז

ריקי שחם מדריכת טיולים

היא נודעה בשם ‘ריינהה דו פאדו’ (“מלכת הפאדו”) והייתה גורם מרכזי בהפיכת הפאדו לפופולרית ברחבי העולם לאורך הקריירה הבינלאומית שלה. הפאדו הוא סגנון מוזיקלי פורטוגלי ייחודי, השירים בדרך כלל יהיו מלנכוליים וקשורים לגעגועים ואהבה. זמרי הפאדו מופיעים בליווי של שתי גיטרות: גיטרה קלאסית וגיטרה פורטוגלית (בעלת 12 מיתרים). 

עד היום, 25 שנה לאחר מותה, עמליה נותרה האמנית הפורטוגלית הנמכרת ביותר בהיסטוריה. 

עמליה נולדה בליסבון, בירת פורטוגל בשנת 1920 למשפחה קתולית דתית דלת אמצעים. 

רודריגס החלה לשיר כבר בהיותה בת 14, בגיל 19 התפרסם שירה הראשון. היא התארחה במופעי פאדו, עת פגשה את פרדריקו ולריו, מלחין בעל הכשרה קלאסית שזיהה את הפוטנציאל שלה והלחין מנגינות רבות שנועדו במיוחד עבורה. הוא כתב מלודיות משתפכות, המותאמות במיוחד לקולה. 

בשנות ה 20 המוקדמות שלה כבר הפכה עמליה לזמרת מפורסמת בפורטוגל ואף שיחקה בסרט ביכורים  בשם “Capas Negras” ולאחריו הוציאה את סרטה הידוע ביותר, “פאדו” (1947).

ריקי שחם מדריכת טיולים

הפופולריות של רודריגז החלה לצאת אל מחוץ לגבולות פורטוגל, היא זכתה לפופולריות בספרד ובברזיל (שם, ב-1945, היא ערכה את הקלטותיה הראשונות בלייבל הברזילאי Continental) שם בילתה זמן מה ובפריז (1949) שבה התגוררה. היא הייתה האמנית הפורטוגזית הראשונה שהופיעה בטלוויזיה האמריקאית ב-ABC ב-1953. בצרפת היא הייתה פופולרית כמעט כמו בפורטוגל, והיא הופיעה באולם אולימפיה הפריזאי היוקרתי עשרות פעמים לאורך הקריירה שלה. 

רודריגז דגלה בשיקום המלוכה בפורטוגל, כל חייה הייתה קתולית אדוקה, דבר שבא לידי ביטוי במוזיקה שלה.

בחייה היתה לאייקון תרבותי וסמל לאומי ממעלה ראשונה של פורטוגל, לראייה, עם מותה הוכרז אבל לאומי והיא נקברה בפנתאון הלאומי בליסבון וביתה משמש כיום כמוזיאון.

הנה כמה משיריה היפים של עמליה רודריגז,
שלכם בידידות,
ריקי שחם

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *